Переклад з англійської, оригінал: Epistle of the World Plenary Meeting 2024.

Друзям у всьому світі пропонується прочитати наведене нижче послання на зборах Друзів або в церкві у Всесвітній день Квакерів, 6 жовтня.

Усім Друзям повсюдно:

Ми надсилаємо сердечні вітання Світових Пленарних Зборів Всесвітнього консультаційного комітету Друзів, що відбулися з 5 по 12 серпня 2024 року онлайн та у Вандербейлпарку біля Йоганнесбурга, у Південній Африці, на березі річки, відомої як Кейкаріб, Леква, Іліква та Вааль. Ми наче «спустилися по берегу річки», скинули свої тягарі й сплавили за течією, що несе їх до Бога.

500 Друзів зібралися на березі річки та в Інтернеті з 53 країн і представляють 95 Щорічних Зборів, молитовних груп та Квакерських організацій. Половина з них приєдналися до зборів онлайн, індивідуально та організовано в 50 хабах по всьому світу, вперше на Світових Пленарних Зборах. З радістю ми розмірковуємо про те, як чудово, що до аудиторії долучилися Друзі онлайн. Для тих із нас, хто брав участь онлайн, було радістю бути залученими та відчути єдність. На жаль, деякі Друзі не змогли приєднатися до нас. Ми шкодуємо про їх відсутність і тримаємо їх у Світлі.

Наша тема — «Жити духом Убунту: відповідати з надією на Божий заклик цінувати творіння та один одного». «Убунту» — це слово у мові зулу, яке говорить про силу та безперервну роботу Святого Духа між нами, що дає нам змогу вийти за межі нашого індивідуального «я» та зрозуміти, що «Я є, тому що ми є».

На цьому радісному зібранні ми розширили наше розуміння та оцінку того, ким ми є насправді – як Квакери. Це дар. Незважаючи на наші численні відмінності, ми святкуємо те, що спільними для нас є не лише засновники-Квакери – щасливого 400-го дня народження, Джордж Фокс! – але також глибока Дружба, відкритість до нових розумінь Біблії, наші структури і процеси, наша глибока відданість миру та справедливості, наша любов до Землі та наша любов до Бога.

Бажаючи, щоб усі Друзі могли повною мірою взяти участь у зібранні, ми подолали географічну відстань і мовні бар’єри за допомогою технологій, терплячих перекладачів і Божої благодаті. Ми вдячні. У інклюзивному дусі Убунту ми всі – і особливо англомовні – були запрошені говорити повільно та достатньо чітко, щоб наші перекладачі могли виконувати свою роботу. Ми впоралися із викликом знайти керований Духом баланс між висловлюванням та слуханням, між дією та спогляданням, між діянням і простим існуванням.

Перед цією зустріччю 46 дорослих молодих Друзів зібралися разом на чотири дні, щоб прожити цей час разом, спілкуватися, розмірковувати, веселитися, молитися і співати. Живучи в спільноті, Молоді Дорослі Друзі робили відкриття, трималися вкупі й танцювали зі спільностями та відмінностями. В результаті захоплюючого розвитку подій, було сформовано всесвітній комітет із восьми Молодих Дорослих Друзів з усіх секцій Всесвітнього консультаційного комітету Друзів. Це свідчить про радісне бажання продовжувати плекати винайдене знову відчуття громади. Усвідомлюючи масштаб відповідальності, Молоді Дорослі Друзі просять усіх нас про підтримку і довіру.

Нас тепло та радісно зустріли наші господарі з щорічних зборів Південної Африки та Африканської секції Всесвітнього консультаційного комітету Друзів. Місцева представниця Друзів поділилася з нами південноафриканським привітанням «савубона», що означає «я бачу вас, і не тільки вас, але й усіх, хто зробив вас тими, ким ви є». Вона також розповіла про те, як прихід до Квакерів допоміг їй повірити в життя, вільне від расистської сегрегації. Екскурсії, як віртуальні, так і на місцевості збагатили нашу програму. Походи до Колиски Людства та Музею апартеїду помістили цю зустріч у контекст болісної та бурхливої історії цієї гостинної країни. Ми були натхненні сповненою Духом стійкістю наших господарів, виплеканою у боротьбі з викликами минулого та сьогодення, щоб непохитно підтвердити: завдяки Божій благодаті ми все ще тут. Ми одне ціле.

Разом ми проводили служіння, молилися, співали, насолоджувалися сонячним теплом та вечірньою прохолодою і, звичайно, говорили — і говорили — і ще говорили. Ми намагалися побачити керовані Духом шляхи вперед, щоб чесно проявити відданість нашим трьом взаємопов’язаним темам: це турбота про життя, зцілення стосунків у світлі історичної та існуючої несправедливості та плекання Убунту. Наші нові турботи були охоплені та сплетені разом у килимовому документі.

Ми охоплені гострим прагненням працювати, щоб світ змінився. Також ми покликані ледь чутним голосом тиші, що закликає уважно вислухати один одного і все творіння. Цей чіткий тихий голос закликає нас також зупинитися, глибоко прислухатися одне до одного і до творіння. Книга пророка Єремії 29:11-14 каже: «Я знаю ті думки, які думаю про вас,— говорить Господь,— думки про мир, а не про зло, щоб дати вам майбутнє та надію». Бог з нами. Ми тут є. Ми одне ціле.

Перед нами постав виклик, і багато з нас покликані приєднатися до колективних глобальних дій Квакерів заради того, щоб наші турботи залишилися позаду — щоб бути, як сказав Джордж Фокс, «сміливими заради Правди». Інші серед нас зосереджені на місцевій громаді. Ми вчимося розширювати наше співчуття до того, ким ми є, якими ми себе бачимо і у наших недоліках, і у нашій красі.

Розбіжності в наших поглядах, великі та малі, стали більш очевидними, часом навіть болісно. Ми змогли, з Божим благословенням, розв’язати певну напругу в розмові зі співчуттям, а дехто просто тримався поряд. Ми не падаємо духом.

Наше минуле та сьогодення нагадує нам про нашу здатність бути повними віри, сміливими творцями змін. З радикальною надією ми віримо в нашу колективну здатність «визнавати, каятися, спокутувати та відновлювати», а також чудово працювати разом на шляху до перетворень. У Другому посланні до Коринтян 5:17 сказано: «Отже, хто живе у Христі, приходить до нового життя. Старе минуло, а нове настало!». Ми знаємо, що через запрошення Ісуса до нового життя «все створюється по-новому». У Бога немає рук, крім наших, немає ніг, крім наших, немає губ, крім наших, тому ми продовжуємо уявляти кращий світ. Я є, тому що ти є. Я є, тому що ми є. Я бачу тебе. Ми належимо одне одному. Ми все ще тут. Ми одне ціле.

Радикальна наполегливість Джорджа Фокса у тому, щоб привносити Царство Боже в усі аспекти нашого життя, викликала те, що він назвав «новим творінням», або «новим життям». Чи готові ми до того, що буде? Чи готові ми зробити те, що маємо, щоб народити нове життя? Як наше життя у дусі Убунту змінює світ?

Коли ми повертаємося додому з новою любов’ю до нашої міжнародної сім’ї Квакерів, нехай Бог благословить простори між нами, коли ми прагнемо кращого світу для всього живого, всіх створінь. Нехай прийде нове життя.

У Божій любові, з радикальною надією,

Саймон С. Лемб,

Клерк Всесвітнього консультаційного комітету Друзів, від імені всіх, хто брав участь у наших Світових Пленарних Зборах