З молитвами за мир та припинення вогню українські квакери читали Послання Щорічних Зборів Секції Європи та Близького Сходу Всесвітнього консультаційного комітету Друзів, співали “Бачу, мир – наче річка”, пригадували чудові молитовні збори вживу в Києві за участі Друзів з Європи та відзначення Міжнародного дня сумлінної відмови, а також тримали у світлі всіх, хто страждає від війни та інших несправедливостей, включаючи геноцидальну депортацію кримських татар.

Вступне слово:

Друзі, доброго дня. Наступні півгодини ми молитимемося за мир в Україні та в усьому світі, і тиша та слова Богослужіння, які може сказати хто завгодно, поглиблять наш зв’язок із внутрішнім світлом Христа у серці. Збори буде записано і опубліковано для людей та для історії, як всі наші дні записані у Божій книзі (Псалом 139:16).

Юрій Шеляженко:

Друзі, ми можемо радіти, що завдяки мирним переговорам у Стамбулі дві тисячі полонених повернуться додому, хоча сумно, що делегація кремлівського тирана висувала ультимативні вимоги в дусі його попередника і кумира Сталіна, який в цей день 81 рік тому почав виселяти кримських татар з їхньої історичної батьківщини. Втім, історія повна не тільки неприємних подій, і сьогодні з нагоди Міжнародного дня музеїв можна безкоштовно відвідати не тільки історичні музеї, але і музеї науки, мистецтва та іграшок. Дякуючи Богу, загалом цей тиждень був світлим. Цього тижня ми відзначали Міжнародний день сумлінної відмови від військової служби, співали пісні з Пісенника Українських Квакерів та насолоджувалися чудовими молитовними зборами у Києві. Дух вів нас. Якби ж ми могли щодня відчувати таке небесне керівництво. Ми слухаємо в тиші не саму тишу, а священні повідомлення, і сьогодні це буде послання щорічної зустрічі EMES.

Послання від щорічних зборів Секції Європи та Близького Сходу Всесвітнього консультаційного комітету Друзів
30 квітня та 8-11 травня 2025 року

Як ми живемо разом як спільнота Друзів у Європі та на Близькому Сході?
То зволилось нам, зібравшим ся однодушно (Дії 15:25)

Друзям усюди, вітання:
Шановні Друзі, Dear Friends, – і ще багатьма мовами!
Щорічні збори Секції Європи та Близького Сходу Всесвітнього консультаційного комітету Друзів передають вам наші вітання, світло та любов.
На наше чудове зібрання у Варшаві та в Інтернеті зібралося майже 80 Друзів із різних регіонів FWCC EMES з Австрії, Бельгії, Великобританії, Чехії, Естонії, Фінляндії, Франції, Грузії, Німеччини, Угорщини, Ірландії, Латвії, Норвегії, Польщі, Росії, Словенії, Іспанії, Швеції, Швейцарії, Нідерландів та України, а також Друзі з Кенії та США.
Ми збираємося разом як Друзі, як окремі особи та як мости між берегами. Наша власна історія, історія наших країн і народів живе в нас, коли ми збираємося разом, щоб створити спільноту на ці вихідні та на майбутнє. Ми живемо в часи кризи та невизначеності в багатьох частинах світу, але ми разом створюємо зразок того, як спільнота все ще може процвітати.
Емілі Прованс просвітила і зворушила нас виступом про Діяння Апостолів, главу 15, як історію про взаєморозуміння, і надихнула нас поглянути на те, що означає для спільноти відчувати духовну єдність за наявності великих культурних і теологічних відмінностей. Ми відчуваємо єдність мети, коли дозволяємо собі змінитися, прислухаючись до збіжних думок, а не до розбіжностей. Завдяки цьому ми можемо з’єднатися з тим, що від Бога у кожній особі, краще познайомитися та підбадьорити внутрішнє світло, яке може подолати навіть глибоку темряву страждання.
Війни в Україні та в Палестині створили важкий фон для нашого зібрання; ми відчуваємо глибоку скорботу за тими, хто страждає, і відчуваємо надію, слухаючи історії про мужність. Ми чули про Друзів у нашій секції, які працюють, щоб зберегти гідність і людяність усіх людей, які постраждали від війни: тих, хто воює, і тих, хто відмовляється; тих, хто вільні залишатися вірними своїй совісті, і тих, хто зазнає переслідувань; тих, хто залишається, і тих, хто тікає; тих, кого вітають у нових країнах, і тих, кого завертають назад. Наше мирне свідчення вимагає від нас діяти. Ми просимо про підтримку всіх Друзів по мірі можливого.
Багато наших Зборів є молодими, з невеликою кількістю Друзів. Як у оповіді про Собор в Єрусалимі, дотримання покликань нашої віри іноді вимагає від нас перегляду наших звичаїв – зберігаючи традиції минулого, вітаючи та приймаючи нове. У світлі нашого прагнення до простоти, які доступні сучасні підходи ми можемо застосувати, щоб подбати про належний квакерський процес, цифровий та онлайновий?
Спілкування в будь-якій групі людей є важливим для встановлення міцних стосунків, і ми продовжуємо вивчати, як ми можемо спілкуватися краще, щоб залучити більше людей. Під час багатьох молитовних зборів нас просили говорити повільно та робити паузи, що сприяло глибині та натхненню слів служіння, і ми вдячні нашим вірним перекладачам за їхню допомогу в розумінні один одного.
Бог промовляє через кожну спільноту, і завжди є відчуття зборів. Як ми слухаємо вказівки Духу і слідуємо їм? Передзвін дзвонів у тиші, як небесний рингтон, закликає нас глибше з’єднатися зі Священним і один з одним.
У Дружбі, in Friendship, – і ще багатьма мовами.
Підписано від імені Секції Європи та Близького Сходу FWCC
Етель Лівермор
Клерк FWCC-EMES

Заключне слово:

Друзі, ми завершуємо наші молитовні збори з благанням про Божественне керівництво спрямувати найкращі зусилля людей для досягнення миру мирним шляхом в Україні та у світі. Ми тримаємо у світлі усіх, хто постраждав від масового вбивства та руйнувань, кого змушують брати участь у війні проти совісті, чиї сім’ї постраждали від історичної несправедливості при геноцидальній депортації кримських татар. З серцями, повними любові та надії, ми прощаємося сьогодні і побачимося знову на наступних молитовних зборах.